Surowce
Apel w sprawie Gazociągu Północnego
sobota, 01 wrzesień 2007

ImagePosłowie i senatorowie z krajów leżących nad Bałtykiem wezwali swoje rządy oraz Unię Europejską do "gruntownego" zbadania, czy niemiecko-rosyjski projekt Gazociągu Północnego nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz czy uwzględnia bezpieczeństwo energetyczne całego regionu nadbałtyckiego.

 

 

Taki postulat znalazł się w deklaracji przyjętej we wtorek na zakończenie 16. Konferencji Parlamentarnej Państw Morza Bałtyckiego w Berlinie.

 

Przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu potwierdzili w czasie dwudniowych obrad sprzeciw Polski wobec realizacji kontrowersyjnego gazociągu, którym po dnie Bałtyku Rosja chce od 2010 roku dostarczać gaz do Niemiec.

 

Podsekretarz stanu w polskim MSZ Rafał Wiśniewski przekonywał uczestników spotkania do trasy lądowej przez terytorium Polski, korzystniejszej z punktu widzenia ochrony środowiska oraz prostszej technologicznie i bardziej opłacalnej ekonomicznie. "Alternatywy lądowe powinny być przedmiotem bardzo poważnej debaty" - mówił polski dyplomata.

 

Wiśniewski poinformował parlamentarzystów o polskich planach budowy gazociągu z Danii oraz terminalu na skroplony gaz w Świnoujściu - projektach, które - jak się wyraził - mają znaczenie nie tylko dla Polski.

 

Senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk określiła Gazociąg Północny mianem "inwestycji nieprzyjaznej" Polsce. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że realizacja tego projektu naraża na szwank europejską solidarność. Wskazała też na trudne do przewidzenia skutki ewentualnego ataku terrorystycznego na bałtycki gazociąg.

 

Źródło: PAP


Reklama

Chcesz mieć piękne meble? meble kuchenne lubartów to ich oferta.

Dla naszych klientów oferujemy między innymi płytki kamienne i płytki ogrodowe.