Surowce
Polacy pracują nad podziemnym zgazowywaniem węgla
poniedziałek, 03 wrzesień 2007

ImageCzy opłaca się wydobywać węgiel, czy też może lepiej wykorzystać jego energię jeszcze pod ziemią? - dyskutowano w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Koszt wyprodukowania 1 MW energii z węgla kamiennego wynosi w Polsce, przy tradycyjnych metodach, ok. 70 USD. Tymczasem technologie podziemnego zgazowywania węgla pozwalają obniżyć ten koszt do 20 - 40 USD.

 

 

Nie jest to metoda nowa, a w Związku Radzieckim stosowano ją jeszcze przed drugą wojną światową. - Z energetycznego punktu widzenia węgiel zgazowany pod ziemią daje co najmniej tyle samo energii co węgiel spalony po wydobyciu, przy użyciu najlepszych, a zatem i najdroższych technologii - mówi Michael Green, brytyjski ekspert w tej dziedzinie. - Ponadto jakość gazu uzyskanego przy zgazowywaniu jest taka, jak gazu ziemnego, a jest on o wiele tańszy.

Główny Instytut Górnictwa uzyskał europejskie dotacje na projekt, któremu przewodniczy. Wśród jego wykonawców znalazło się jedenaście podmiotów europejskich. To pierwszy od dziesięciu lat projekt dotyczący podziemnego zgazowywanie węgla, który uzyskał dotacje UE. Tymczasem tylko koncern Shell w ciągu ostatnich pięciu lat uzyskał ok. 30 amerykańskich patentów w tej dziedzinie.

 

Sam GIG również zajmował się tego typu badaniami jeszcze do końca lat 70. Jednak niskie ceny gazu i wydobycia węgla spowodowały, że projekty zostały zarzucone. - Teraz chcemy odbudować swoje doświadczenie i kadry - mówi doc. Krzysztof Stańczyk, kierownik Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza w GIG.

 

Więcej: wnp.pl


Reklama

Chcesz mieć piękne meble, poznaj ofertę i wybierz coś dla siebie.

Działający na rynku od lat projektant wnętrz lublin zaprasza do skorzystania z jego oferty.